Vybehnite jari naproti!
V týždni po Veľkej noci sa k nám zima na chvíľu vrátila, v týchto dňoch ju však zase vytlačila nastupujúca jar. Zvyšujúce sa teploty priam lákajú von. Ak aj vy máte po zime už „plné zuby“ telocviční či iných uzavretých miestností, zmeňte prostredie. Veď to najlepšie cvičisko nám ponúka príroda sama. Ak to teda počasie umožní, vybehnite von. Populárny jogging vám určite prospeje. A aby ste boli stále „in“ , ponúkneme vám teraz okrem praktických rád aj niektoré nové trendy.
Beh pre zdravie
Keby sme mali vymenovať všetky pozitíva, ktoré nám behanie prináša, bol by to asi dlhý zoznam. Spomeňme preto iba to najpodstatnejšie. Beh, pokiaľ pri ňom vytrváte, je veľmi účinná diéta. Najmä pri pomalom behu sa svaly sústreďujú na spaľovanie tuku, zatiaľ čo cukor nechávajú k dispozícii pre mozog. Naše bunky sú viazané na prísun kyslíka a ten v nás dokáže prebudiť kreativitu. Preto ak si každé ráno pred prácou zabeháte, môžete prísť na veľa užitočných myšlienok. Beh má priaznivý vplyv aj na naše cievy a srdce. To sú pozitíva. Na druhej strane si pri behu môžete aj ublížiť. Hlavne vtedy, ak nedodržíte niektoré zásady alebo si nezvolíte vhodnú obuv či oblečenie.
Začíname behať
Ak ste počas zimy trochu viac leňošili, nie je vhodné začať s behom hneď naplno. To isté sa týka aj začiatočníkov. Najskôr si treba vytvoriť tzv. bežecký reflex. Naučte sa chodiť behať pravidelne v rovnakom čase. Vhodnejšie je to ráno, pretože vzduch je čistejší. Pred začiatkom behania sa nezabudnite rozcvičiť, vhodný je strečing. Začnite napríklad rýchlou chôdzou, potom rozhýbte svaly a kĺby. Nezabudnite ani na tekutiny. Aj keď bežíte pomaly, vaše telo sa potí. Stratu tekutín treba pravidelne dopĺňať. Potením z tela odchádzajú aj minerálne látky, preto je vhodné zvoliť nápoj s dostatkom vápnika a horčíka.
Dobrá obuv je základ
Pri behu je obuv veľmi dôležitá. Výrobcovia prichádzajú každý rok s užitočnými inováciami. „Najväčšou inováciou sú tzv. elastické zvršky,“ hovorí Lukáš Púčik zo spoločnosti Adidas. „Výrobcovia už upúšťajú od klasického prešívania obuvi. Každá noha má jedinečný tvar, preto sa elastické tenisky vedia lepšie prispôsobiť. Pri behaní tak máte väčší komfort.“ Čo sa týka podrážky, už niekoľko rokov je na „výslní“ technológia Boost. „Jej výhodou je návratnosť energie, ktorú vynaložíte. Tým pádom má obuv lepšie tlmiace a pružiace účinky. Okrem dobrého pocitu zo samotného behu, tak menej trpia aj vaše kĺby.“
Do bežeckých tenisiek sa oplatí investovať trochu viac. Vaše telo sa vám po čase poďakuje. Ak si neviete vybrať, vyškolený personál v špecializovaných predajniach, vám určite dobre poradí.
Tričko z bavlny? Už dávno nie!
Kedysi prevládal názor, že najvhodnejším oblečením na šport je tričko z čistej bavlny. Aj tu technológie výrazne pokročili. Dostupné sú elastické materiály s rôznymi úpravami podľa potreby. „Novinka Primeknit je momentálne azda najväčším lákadlom,“ hovorí Lukáš Púčik. „ Tričká z tohto materiálu sú veľmi prispôsobivé a príjemné na dotyk. V lete sú vhodné ako vrchná vrstva s výbornou ventiláciou, v zime zas ako spodná vrstva na udržanie komfortu počas celej doby športového výkonu.“ Veľmi zaujímavá je aj špeciálna kolekcia, ktorú možno kúpiť iba v Bory Mall. „Response kolekcia patrí do vyššieho štandardu bežeckej výbavy. Jej prednosťou je výborná ventilácia materiálu a odvod potu. Kolekcia využíva technológiu 100% polyesteru, nakoľko prímesi bavlny sa vyznačujú „viazaním“ vody. Nik predsa nechce mať počas behu mokrý chrbát, „ dodáva Lukáš Púčik zo spoločnosti Adidas.
Nebaví vás behať osamote?
Na záver máme pre vás ešte jeden zaujímavý tip. Ak sa vám často nechce ísť behať alebo nemáte motiváciu, skúste do behania zapojiť svojho domáceho miláčika. Vyskúšajte beh so psom alebo canicross. Tréning nie je zložitý, ale má svoje špecifiká. V prvom rade si treba uvedomiť, že psík má úplne inú motiváciu ako vy. Nepotrebuje schudnúť ani si vyčistiť hlavu. Jeho jedinou motiváciou je zábava. Preto mu pripravte čo najpestrejší tréning – striedajte miesta, typy povrchu i dĺžku trasy. Na začiatku netrénujte dlhé vzdialenosti, na pravidelný beh by si mal zvykať postupne. S tréningom nezačínajte príliš skoro. Doprajte mu detstvo, začnite najskôr v jednom roku života. Ak dodržíte hlavné zásady, získate na beh určite dobrého a verného spoločníka. Želáme vám teda veľa zábavy a čo najviac zabehnutých jarných kilometrov.
Zbavte váš organizmus toxínov
Jar sa definitívne udomácnila aj v našich zemepisných šírkach. Slnečné lúče sú lákavé a my máme zrazu hlavu plnú plánov čo podniknúť, kam ísť na výlet alebo ako si zašportovať. A zrazu akoby nám došla energia, sme unavení, cítime sa ťažko a malátne. Možno je čas na chvíľu sa zastaviť a urobiť si jarnú očistu. Detoxikácia organizmu by mala byť podľa odborníkov bežnou súčasťou života každého človeka. Telo je totiž po dlhom zimnom období unavené z ťažkej stravy, prejedania sa a málo pohybu. Potrebuje sa zbaviť škodlivín a zvyškov nezdravej potravy. Očista je ideálna práve na jar, pretože práve v tomto období má naše telo najväčšiu silu zbavovať sa toxínov. Tak neváhajte a skúste ju.
Očistná kúra z prírody
Receptov, ako si urobiť očistnú kúru nášho organizmu, existuje viacero. Farma firmy dokonca ponúkajú aj veľa chemických preparátov. Existujú však aj prírodné postupy. Treba si len vhodne vybrať, prípadne jednotlivé kúry skombinovať. Ponúkneme vám teraz konkrétne tipy ako si očistnú kúru urobiť z prírodných produktov, s ktorých mnohé nájdete vo vašej záhrade alebo v lese počas prechádzky. Ešte skôr než sa do očisty pustíte, treba si odrieknuť niektoré druhy potravín. Zabudnúť by ste mali na alkohol, kofeín, sýtené a sladené nápoje, biely cukor, umelé sladidlá, biele pečivo, stužené tuky, mastné mäso a údeniny, tučné mliečne výrobky.
Týždeň s bylinkami
Počas jarnej očisty by sme hladovať nemali, ale naša strava by mala byť striedma. Popritom odporúčame urobiť si týždennú bylinkovú kúru. Počas nej by sme mali piť bylinkové čaje pravidelne každý večer. Ale pozor – nesladené! Jednotlivé bylinky by ste mali striedať. Prvé dva dni pite čas z repíka. Príprava je jednoduchá. Pol lyžičky sušenej vňate zalejte litrom vriacej vody a nechajte 15 minúť lúhovať. Sceďte a pite ešte teplé. Nasledujúce dva dni zvoľte čaj z ľubovníka. Opäť zalejte lyžičku sušenej vňate litrom vriacej vody. Piaty deň si urobte čaj z rebríčka – z pol lyžičky vňate a litra vriacej vody. Šiesty a siedmy deň si môžeme navariť čaj z hlohu, z jednej lyžičky na liter vody.
Mega dávka vitamínu C
Žihľava patrí medzi rastliny, ktoré bežne nájdeme v prírode kdekoľvek. Používa sa pri reumatických problémoch, bolestiach či zápaloch kĺbov, pri problémoch s prostatou. Najúčinnejšia je však ako prostriedok na čistenie krvi. Navyše obsahuje obrovské množstvo vitamínu C – až 4 krát viac ako v citrónoch. Najvhodnejšie je zbierať mladé jarné výhonky. Čaj si uvaríte opäť jednoducho. Dve kávové lyžičky najemno nasekanej žihľavy zalejte na 20 až 30 sekúnd mierne vriacou vodou. Potom rýchlo sceďte. Liter čaju pite po malých šálkach počas celého dňa. Kúru je vhodné držať aspoň dva týždne.
Liečivý medvedí cesnak
V posledných rokoch prichádza aj do našich domácnosti zázrak nazvaný medvedí cesnak. Má podobné listy ako konvalinky, rastie bežne v lese, ale pestovať si ho môžete aj v záhrade. Má podobné účinky ako kuchynský cesnak, ale je omnoho liečivejší. Je vhodný hlavne na prečistenie krvi, podporuje pamäť, uvoľňuje cievy od usadenín. Navyše výborne upravuje krvný tlak. Dôležité je zaobstarať si čerstvú rastlinu, niekedy ju predávajú aj na trhu. Na prípravu potrebujete fľašu, ktorú až po hrdlo naplníte nadrobno nakrájanými listami a zalejete kvalitným liehom. Fľašu potom postavte na 14 dní na slnečné miesto alebo do tepla. Každý deň potrepte a po vylúhovaní sceďte. Stačí ak užívate denne 10-15 kvapiek extraktu s troškou vody.
Čaj z púpavy
Podobne zázračné účinky má aj bežná púpava. Často sa používa pri ochoreniach žlčníka a pečene, ale výrazne prečisťuje aj krv. Pomáha tiež zmierňovať akné, svrbenie kože či rôzne vyrážky. Rastlinky je potrebné zbierať celé – teda kvety, vňať aj koreň. Všetko spolu nadrobno nasekajte. Stačí, ak zalejete jednu polievkovú lyžicu tejto zmesi litrom vriacej vody a necháte asi 15 minút lúhovať. Po scedení je treba piť čas pravidelne, aspoň tri krát denne po jednej šálke. Túto kúru môžete skombinovať každý druhý deň s extraktom zo žihľavy.
Aj pohyb detoxikuje
No a na záver máme pre vás ešte jeden tip. Doplňte očistnú kúru pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu. Zaradenie pohybovej aktivity, primeranej veku a možnostiam každého z nás, je totiž pri každej detoxikačnej kúre veľmi dôležité. Mnohé látky sa z tela vylučujú práve dýchaním. Pri pohybe sa nám dýchanie prehlbuje a zrýchli sa jeho frekvencia . A tak dochádza k rýchlejšej eliminácii všetkých škodlivín z organizmu. Veríme, že sme vzbudili vaše odhodlanie a aj vy skúsite niektorú z očistných kúr. Váš organizmus sa vám určite poďakuje.
BIO čistiace prostriedky – šetrné k vám i prírode
Aj vy sa často zamýšľate nad otázkami typu – ktoré výrobky sú pre nás naozaj dobré a ktoré sú iba produktom dobrého marketingu? Ako môžeme byť šetrní k prírode okolo nás a zároveň chrániť seba i svoju rodinu? Ak patríte do tejto skupiny, určite ste už počuli o bio čistiacich prostriedkoch. Možno aj vy váhate, či ich vyskúšať alebo radšej zostať konzervatívne pri tých doterajších. Ponúkneme vám preto teraz niekoľko zaujímavých informácií a faktov, aby ste sa mohli ľahšie rozhodnúť, či im vo svojej domácnosti dáte šancu alebo nie.
Rozdiel je v zložení
Hlavný rozdiel medzi bežnými a bio čistiacimi prostriedkami je v ich zložení. Bežné čistiace prostriedky vo veľkej miere využívajú chemické zosilňovače a stabilizátory peny. To vyvoláva dojem, že majú maximálnu čistiacu schopnosť. „Bio čistiace prostriedky sú efektívne aj s malým množstvom peny,“ hovorí Ali Macsai zo spoločnosti Biopark. „Tým pádom netreba prádlo ani dlho vyplachovať, čím ušetríme množstvo vody.“ Vlastnosti bio čistiacich prostriedkov spôsobujú ingrediencie, z ktorých sú vyrobené. Namiesto bežne používaných chemických zložiek, ktoré pochádzajú z ropy alebo palmového oleja, bio prostriedky tvoria ekologicky pestované rastliny. Medzi ne patria viaceré prírodné látky, ako napríklad čajový saponín či pracie orechy.
Priateľské k našej pokožke
Bio čistiace prostriedky sú šetrné nielen k nám, ale aj k prírode - vyrábajú sa naozaj ekologicky. Prírodné zložky, z ktorých sa produkujú, pochádzajú z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva. Teda na ich pestovanie sa nepoužívajú pesticídy, umelé hnojivá či ďalšie chemické látky. „Bio čistiace prostriedky sú aj 100 percentne rozložiteľné. Preto ochraňujú vodu a vodné živočíchy nie sú ohrozované toxickými látkami,“ dopĺňa Ali Macsai.
Aromaterapia ako bonus
Ak máte nejakú alergiu na bežné čistiace prostriedky, pri bio verzii sa obávať nemusíte. Tieto prostriedky sú priateľské k našej pokožke. Nespôsobujú podráždenie ani kožné alergie, ktoré sú časté pri používaní chemických čistiacich prostriedkov. Keďže výrobky neobsahujú žiadne toxické chemikálie, sú úľavou aj pre citlivú detskú pokožku. Súčasťou bio čistiacich prostriedkov sú aj prírodné esenciálne oleje. „Tieto doplnky sú nevyhnutnou súčasťou bio čistiacich prostriedkov. Dodávajú im hlavne príjemnú vôňu a tým poskytujú pre ich užívateľov aj zaujímavý zdravotný “bonus” vo forme aromaterapie.“
Široké využitie
Bio čistiace prostriedky môžete využiť naozaj na všetko – na pranie, odstraňovanie škvŕn, čistenie kúpeľne, kuchyne, umývanie riadu, podlahy, okien. Jednoducho na každé bežné ale aj špeciálne upratovanie vo vašej domácnosti. V ponuke predajní sú rôzne typy produktov. Existuje aj univerzálny čistiaci prostriedok. „Vhodnejšie je použiť špecializované produkty podľa toho, čo potrebujeme vyčistiť alebo odmastiť,“ hovorí Ali Mascai. „Účinok je tak omnoho vyšší,“ Ak si neviete vybrať, v predajniach, ktoré tieto produkty ponúkajú, vám určite radi poradia pri výbere optimálneho produktu.
Citlivé aj k najmenším
Ak vaše malé ratolesti majú problémy s rôznymi typmi alergie alebo ekzémov, aj tu môžu bio čistiace prostriedky podať pomocnú ruku. „Čistiaci prostriedok Planet Pure Baby je prvotne určený na riad. Je však mimoriadne šetrný aj k citlivej pokožke,“ hovorí Ali Mascai z Bioparku. „Preto je vhodný aj na umývanie detských fľašiek, riadu, hračiek ako aj všetkých plôch, na ktorých sa deti často zdržiavajú.“ Medzi bio čistiacimi prostriedkami sa nájdu aj také, ktoré sú veľmi uznávané nielen v bežných domácnostiach ale aj medzi profesionálmi. Napríklad čistiaca pasta z tej istej rady ponúka tri funkcie v jednom. Čistí, leští a chráni naraz. Bezchybne vyčistí aj zažratú špinu, nádherne vyleští biele povrchy a všetky žiarivé či lesklé povrchy v domácnosti. Poradí si aj s problematickými kovaniami, radiátormi či platňou na sporáku.
Prevoňajú byt
Ak sa ešte stále iba chystáte na veľké jarné upratovanie, napríklad pred Veľkou nocou, skúste použiť niektorý z bio čistiacich prostriedkov. Ako sme už spomínali, okrem výborných čistiacich schopností majú ešte jednu príjemnú vlastnosť. Veľmi často voňajú po prírodných produktoch. Preto, ak si napríklad doma umyjete okná, budete cítiť vo svojom príbytku mandarinku, mätu alebo možno bazalku. Získate tak vnútorné prostredie, ktoré vás svojou arómou môže osviežiť a povzbudiť.
Pustite jar na svoje balkóny a terasy
Tak, a je tu opäť jar vo svojej plnej paráde. Útočí na naše zmysly, mieša farby, vône a zvuky. Chceme si ju užiť naplno a preto otvárame dvere našich balkónov a terás. Od jari až do jesene sa pre nás stanú miestom príjemných posedení po práci, pri rannej kávičke alebo romantickej večeri, miestom stretnutí s priateľmi. Pripravte si ich na novú sezónu. Poradíme vám ako na to.
Príprava je dôležitá
Kým sa pustíte do práce, premyslite si aká bude tohtoročná podoba vášho balkóna, či terasy. Berte do úvahy funkciu, ktorú tomuto priestoru chcete počas roka dať, veľkosť, orientáciu na svetovú stranu, prepojenie s priestorom bytu. „Na balkóne si môžeme naozaj vytvoriť oázu pokoja, a pritom to nemusí byť zložité ani drahé,“ hovorí záhradný architekt Martin Ošust, z firmy Zelené balkóny. „Príjemnú mikroklímu pomôžu vytvoriť rastliny, okrasné alebo jedlé. Umiestnením lavice, stoličky či hojdacej siete môžeme priestor začať využívať intenzívnejšie.“ Ak máte jasnú predstavu a dizajn vášho balkóna udržiavate v nezmenenej podobe už niekoľko sezón, skúste tento rok trochu zaimprovizovať a pridajte pár nových kúskov a vychytávok.
Všade samé kvety
Urobte si zo svojho balkóna voňavú oázu. Jarné kvety ponúkajú širokú ponuku druhov a farieb. „Medzi moje obľúbené nenáročne kvitnúce rastliny patria trvalky ako napríklad sedum, nepeta, levandula, echinacea,“ prezrádza Martin Ošust. „Starostlivosť o kvetiny výrazne uľahčí ich výber vzhľadom na slnečné podmienky a voľba správnych nádob. Dôležitý je aj vhodný substrát a kvalitné mulčovanie.“ Kvety na balkóne vám pri vhodnej kombinácií ponúknu nielen svieže farby, ale vám aj krásne prevoňajú celý byt. Balkónové záhradky môžete doplniť aj o malé ihličnany, kríčky a dreviny. Vhodné na balkóny sú napríklad hortenzie, vŕby, borievky, či nátržník.
Štýlové „urob si sám“ kvetináče
Premyslite si, kam budete kvety vysádzať. Pokojne siahnite po nepotrebných starých nádobách, ktoré zmeníte na originálne a dizajnové kúsky. Napríklad po starom deravom čajíku, krhličke, prípadne si upravte starú drevenú debničku. Milú jemnú kompozíciu si môžete vytvoriť aj zasadením kvetov do porcelánovej šálky. Originálne pôsobí kvetinová inštalácia v gumenej čižme. Jarné kompozície sa pekne vynímajú aj v prútených nádobách. Dozdobiť ich môžete kúskami prútia alebo konárikmi, ktoré si nazbierate na prechádzkach s rodinou. Zapojte ich aj do prípravy. Okrem príjemne strávených chvíľ si vytvoríte spoločné „dielko“, na ktoré budete hrdí a zažijete spolu kopec zábavy.
Nielen pre oči, ale aj pre chuť
Na balkóne si medzi okrasnými kvetinami nájdu svoje miesto aj bylinky alebo zelenina, či drobné ovocie. Vytvorte si vlastnú úžitkovú minizáhradku. Nepotrebujete na to veľa miesta. Bylinky si pokojne posaďte napríklad do plechoviek a zaveste na poličku, zábradlie, prípadne vytvorte kompozíciu priamo na stene. Vďačné na pestovanie sú aj bazalka, oregano, tymián, mäta, či medovka. Rovnako pekne sa na vašich terasách budú vynímať popínavé rajčiny, uhorky alebo fazuľky. Odmenou za vašu starostlivosť a trpezlivosť bude ten úžasný neopísateľný pocit hrdosti, keď si len tak, od sporáku, odskočíte na balkón pre čerstvé bylinky, alebo sladké jahody.
Trendom sú prírodné materiály
Ak chcete balkón využívať častejšie na príjemné posedenie, umiestnite tam prenosný nábytok. „Ešte v nedávnej minulosti sa s obľubou používali v balkónovom dizajne plasty alebo exotické drevo z dažďových pralesov, „hovorí záhradný architekt Martin Ošust z firmy Zelené balkóny. „Dnes sa prechádza na prírodné lokálne materiály s väčšou ohľaduplnosťou k životnému prostrediu.“ Jednoduchú lavicu, skrinku či stolík si dokážete vyrobiť aj sami. Recyklovať môžete aj staré nepotrebné predmety. „Vyradený nábytok z domu pôsobí veľakrát efektne a pritom stačia naozaj malé zásahy, minimum práce aj investovaných financií,“ dopĺňa Martin Ošust.
Veľa zaujímavých tipov a inšpirácií ako si skrášliť vaše balkóny či terasy nájdete aj na Festivale záhrad 8.-9. apríla. Priamo v Bory Mall si budete môcť nakúpiť aj letničky, trvalky či bylinky.